Mali budžeti u BPK Goražde ograničili mogućnosti Civilne zaštite
Više nego skromna sredstva za zaštitu i spašavanje imaju druge dvije u općine u sastavu kantona, Ustikolina oko 6.000 KM, Prača oko 2.800 KM. Dio tih sredstava već je utrošen za nabavku zaštitne opreme koja neće biti dovoljna ukoliko se koronavirus pojavi na teritoriji ovih općina.
BPK Goražde i općine u njegovom sastavu spadaju u dio FBiH koji je u značajnoj mjeri ovisan od podrške viših nivoa vlasti. Borba protiv pandemije koronavirusa traži dodatno razumijevanje prema kantonu koji bez granta iz FBiH teško može servisirati osnovne funkcije države, a posebno pomagati općinama Pale - Prača i Ustikolina koje nisu održive bez podrške iz kantonalnog budžeta. U tom pravcu već je više puta istaknuta potreba da Vlada FBiH prebaci grant namijenjen podršci nižim nivoima vlasti koji ne bi smio biti manji od 3 miliona maraka.
- Očekujem da će Vlada FBiH u kojoj je do sada uvijek bilo razumijevanja za potrebe BPK Goražde i ovaj put iznaći mogućnost da nam pomogne kako bi prvenstveno i dalje pod kontrolom mogli držati pandemiju korona virusa. Iako sa prilično limitiranim sredstvima u saradnji sa kantonalnim i općinskim institucijama uspjeli smo zaustaviti širenje virusa i to je u ovom trenutku najvažnije. Svi smo svjesni da nas čekaju velike obaveze u smislu podrške privrednicima što će uz dalje mjere na zaštiti stanovništva biti teško izvodivo jer su smo već potrošili više od polovine sredstava planiranih za Civilnu zaštitu, rekla nam je Aida Obuća, premijerka BPK Goražde.
Od oko 500.000 maraka koje trenutno ima na raspolaganju kanton je već utrošio 360.000 maraka od čega, 300.000 za nabavku respiratora i zaštitne opreme u saradnji sa UNDP-om. Značajnija sredstva ima još jedino općina Goražde koja na kodu Civilne zaštite ima oko 600.000 maraka. U nabavku zaštitne opreme i za dezinfekciju ulica do sada je utrošeno oko 11.000 maraka.
- Većina, a to je 500.000 maraka je planirana za nabavku vatrogasnog i vozila za veterinarsku stanicu, te mašine za čistoću potrebne komunalnom preduzeću. Mi kao ljudi od struke smo protiv promjene namjene tih sredstava jer osim pandemije susrećemo se s problemom požara, a veterinarska stanica je važna za zaštitu životinja, rekla nam je Samira Drakovac, načelnik štaba Civilne zaštite u općini Goražde.
Više nego skromna sredstva za zaštitu i spašavanje imaju druge dvije u općine u sastavu kantona, Ustikolina oko 6.000 KM, Prača oko 2.800 KM. Dio tih sredstava već je utrošen za nabavku zaštitne opreme koja neće biti dovoljna ukoliko se koronavirus pojavi na teritoriji ovih općina.
- Tu je virus praktično na našim vratima, u Goraždu, Palama, a mi s njima graničimo. Srećom poduzete mjere za sada su dale rezultata, ali mi novca nemamo za redovan rad općine i njenih ustanova. Moramo voditi računa i o drugim segmentima života, pa smo tako preko prijatelja iz Danske obezbijedili donaciju u računarskoj opremi da bi sva školska djeca mogla pratiti online nastavu, rekao nam je Asim Zec, načelnik općine Prača.
Dodatni problem kantonu i općinama će predstavljati i pad direktnih i indirektnih prihoda, pa bi osim privrednika u problem s plaćama uskoro mogli doći i budžetski korisnici. U općinama Ustikolina i Prača i bez toga se jedva održava likvidnost i kasni se s isplatom plaća.
- Pred nama je jedan dosta težak period i svi ćemo se morati potruditi da pronađemo način da svi građani što manje trpe. Mi smo i proteklih godina imali problem sa nedostatkom sredstava, ali smo se trudili svima udovoljiti, posebno zdravstvenim ustanovama, pa su tako ispunjeni svi zahtjevi Zavoda za javno zdravstvo, pomagalo se Domovima zdravlja kroz projekte, a u kantonalnu bolnicu smo godišnje ulagali i do 200.000 maraka. Sada uprkos koronavirusu nismo odustali od projekta uspostave hemodijaliznog centra, istakla je Obuća.
Do sada je u BPK Goražde, uz podršku viših nivoa vlasti i firmi poput BHtelecoma, obezbijeđeno oko 640.000 maraka dodatne pomoći u borbi protiv korona virusa.
U općini Goražde pozitivnim vide činjenicu da u pandemiji nije došlo do zastoja u radu Doma zdravlja, svojom obavezom smatraju pomoći lokalnim privrednicima i obrtnicima, ali smatraju da sve to neće biti moguće u adekvatnoj mjeri ako izostane podrška države i Federacije.
- Imali smo sjednicu Saveza općina i gradova, zajednički zaključak je da nam se zakonski treba omogućiti da sredstva od skloništa, rente, katastra, korištenja šuma, cestarina, usmjerimo u sanaciju štete uzrokovane koronavirusom. Osim toga lokalne zajednice prije svojih aktivnosti moraju sačekati mjere koje će poduzeti viši nivoi vlasti, jer će od toga zavisiti i procenat punjenja naših budžeta, istakao je Muhamed Ramović, načelnik općine Goražde.
Oslobođenje
Post a Comment